O kampanii

W ciągu ostatnich 15 lat nastąpiła fundamentalna zmiana w standardach leczenia hemofilii w Polsce. Wprowadzenie profilaktyki, polegającej na regularnym i systematycznym podawaniu koncentratów czynników krzepnięcia, a następnie możliwość leczenia domowego, miały przełomowe znaczenie dla poprawy zdrowia i jakości życia pacjentów. Dziś hemofilia nie skazuje chorego na życie w domu oraz rezygnację z aktywności 1,2.

W ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej „Z hemofilią przez życie” pragniemy stale doskonalić standardy leczenia oferowane osobom zmagającym się z tą skazą krwotoczną. Hemofilia jest bowiem chorobą przewlekłą i wymaga kompleksowego podejścia do pacjenta zarówno w wymiarze medycznym, jak i psychologicznym oraz społecznym. Ze względu na odmienne potrzeby osób chorujących na hemofilię, konieczne jest stosowanie leczenia, które będzie podyktowane względami medycznymi przy jednoczesnym uwzględnieniu stylu życia oraz osobistych celów i możliwości pacjenta. Tym samym spersonalizowana terapia nie tylko pozwoli skuteczniej kontrolować chorobę, ale również zwiększy swobodę życia pacjentów.

Stała poprawa jakości życia jest niezwykle istotna w przypadku chłopców oraz mężczyzn, którzy najczęściej chorują na hemofilię oraz, którzy z natury są bardzo aktywni. Poprzez kampanię chcemy przekonać chorych i ich najbliższych, że przy regularnej profilaktyce aktywność fizyczna jest bardzo zalecana – służy ogólnemu zdrowiu i zachowaniu dobrej kondycji.


1. https://www.gov.pl/web/zdrowie/choroby-nieonkologiczne Zapobieganie krwawieniom u dzieci z hemofilią A i B, dostęp kwiecień 2020.
2. https://www.gov.pl/web/zdrowie/narodowy-program-leczenia-chorych-na-hemofilie-i-pokrewne-skazy-krwotoczne-na-lata-2019-2023 dostęp grudzień 2019.

Czym jest hemofilia i jakie znaczenie ma prawidłowy proces krzepnięcia krwi?

Zobacz jak twórcy kanału Najprościej Mówiąc w przystępny sposób tłumaczą czym jest hemofilia.

W ramach drugiej odsłony kampanii „Z hemofilią przez życie” powstał krótki materiał filmowy na temat hemofilii we współpracy z twórcami kanału „Najprościej Mówiąc” na platformie YouTube. Lekarz Marcin Czekała oraz Mikołaj Kolasiński, student VI roku medycyny z Poznania, przygotowali oryginalny scenariusz i stworzyli filmowy materiał edukacyjny, który w ciekawy, a zarazem prosty sposób tłumaczy na czym polega hemofilia, jakie są jej objawy oraz jak można ją leczyć.

C-APROM/PL//1270

Odnośnik prowadzi do zewnętrznego źródła. Czy na pewno chcesz otworzyć link w nowej karcie?